Πρόσκληση: Η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της Δομής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας (ΜοΚΕ) του ΟΠΑ σας προσκαλεί να δηλώσετε συμμετοχή στον 7ο Διαγωνισμό Επιχειρηματικής Ιδέας.

H Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του ΟΠΑ διοργανώνει για 7η χρονιά φέτος το Διαγωνισμό Επιχειρηματικής Ιδέας!

Η διαδικασία: Οι ομάδες αναπτύσσουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες και τα προϊόντα παρακολουθώντας σειρά εξειδικευμένων σεμιναρίων και λαμβάνοντας καθοδήγηση από έμπειρους μέντορες, με την υποστήριξη της ΜοΚΕ ΟΠΑ.

Ποιοί μπορούν να συμμετάσχουν: Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές/-τριες του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών καθώς και οι απόφοιτοι των τελευταίων 2 ετών. Οι συμμετέχοντες μπορούν να λάβουν μέρος στο Διαγωνισμό είτε μεμονωμένα είτε σε ομάδες μέχρι πέντε ατόμων. Ενθαρρύνεται η διεπιστημονικότητα, μέσω της σύνθεσης ομάδων από μέλη διαφορετικής/συμπληρωματικής κατάρτισης και τεχνογνωσίας.

Όροι συμμετοχής:

• Τουλάχιστον ένα μέλος της ομάδας να είναι φοιτητής/τρια ή νέος απόφοιτος του ΟΠΑ.

Κατηγορίες Διαγωνισμού: Οι ομάδες επιλέγουν μία εκ των πέντε κατηγοριών στην οποία θα αναπτύξουν την πρότασή τους: (α) Χρηματο-οικονομικές Υπηρεσίες, (β) Ηλεκτρονικό Επιχειρείν και Τεχνολογίες Πληροφορικής, (γ) Πράσινη ή Κοινωνική επιχειρηματικότητα, (δ) Γενική Κατεύθυνση, (ε) Ανάπτυξη Προϊόντος. Διευκρινίζεται ότι στην τελευταία κατηγορία μπορούν να ενταχθούν μόνο φυσικά προϊόντα και όχι εφαρμογές (applications) ή λογισμικό.

Περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τα στάδια και την εξέλιξη του Διαγωνισμού θα αναρτώνται, καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησής του, στην επίσημη ιστοσελίδα του Διαγωνισμού σ’ αυτόν εδώ το σύνδεσμο.

Έπαθλα Διαγωνισμού: Οι ομάδες που θα διακριθούν θα πάρουν χρηματικά έπαθλα και θα έχουν τη δυνατότητα να υποστηριχθούν στο πλαίσιο του Athens Center of Entrepreneurship and Innovation (ACEin) του ΟΠΑ.