Δελτίο Τύπου:Η πρώτη εβδομάδα ‘Startup Europe Comes to Universities’ (SEC2U) είναι γεγονός

startup_europe-copy

Η πρώτη εβδομάδα ‘Startup Europe Comes to Universities’ (SEC2U) είναι γεγονός.

Η πρώτη εβδομάδα Startup Europe Comes to Universities (SEC2U) έλαβε χώρα με τη συμμετοχή 35 ιδρυμάτων σε 18 χώρες. Το Κέντρο Στήριξης Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Athens Center for Entrepreneurship & Innovation – ACEin) δε θα μπορούσε παρά να είναι μέρος αυτής της προσπάθειας.

ToStartup Europe Comes to Universities (SEC2U) είναι μια πανευρωπαϊκή προσπάθεια που στοχεύει στο να αναδείξει μια κοινή επιχειρηματική κουλτούρα στα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και να διευκολύνει τη διασύνδεση μεταξύ της ακαδημαϊκής και της επιχειρηματικής κοινότητας. Συγκεκριμένα,στοχεύει στο να ενώνει μαζί πανεπιστήμια, επιχειρηματίες, τοπικές κυβερνητικές και επιχειρηματικές οργανώσεις σε όλη την Ευρώπη και συντονίζεται από το Startup Europe University Networkυπό την ομπρέλα του Startup Europe, μιας πρωτοβουλίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Σε αυτή την πρώτη έκδοση του SEC2U, τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια φιλοξένησαν 38 διαφορετικά events επιχειρηματικότητας, όλα την ίδια εβδομάδα (17-21 Οκτωβρίου).

SEC2U στο Athens Center for Entrepreneurship and Innovation

Η πρώτη έκδοση του SEC2U ξεκίνησε στις 17 Οκτωβρίου με ένα event στο EBN στις Βρυξέλλες. Μετά το άνοιγμα της τελετής και την παρουσίαση του SEC2U initiative του Startup Europe, μια ακολούθησε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με τίτλο Ποιος είναι ο ρόλος των πανεπιστημίων στην ανάπτυξη του startup και του επιχειρηματικού οικοσυστήματος;

sec2u

Την Τρίτη 18/10, το ACEinτου Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών φιλοξένησε μια εκδήλωση με τίτλο “Fintech: an emerging technology or a big bomb?”. Κύριος ομιλητής ήταν ο κ. Πάνος Τσάκος, Managing Partner και CMO της Viva Wallet. Την εκδήλωση παρακολούθησαν άτομα που ενδιαφέρονται για τον χώρο του Fintech και αναλύθηκαν οι λόγοι πίσω από την έξαρση των ηλεκτρονικών συναλλαγών.

Συνολικά, τo SEC2U είχε περισσότερους από 2700 συμμετέχοντες σε 38 events που διοργανώθηκαν από 35 πανεπιστήμια σε 18 χώρες σε όλη την Ευρώπη. Έγιναν πάνω από 1500 tweets και retweets με το hashtag #SEC2U καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας με συνολικό reach μεγαλύτερο του ενός εκατομμυρίου ανθρώπων!

Στην ακόλουθη λίστα μπορείτε να βρείτε όλους τους συμμετέχοντες του SEC2U 2016:

Albania:European University of Tirana

Austria:WU – Vienna University of Economics and Business

Belgium: EBN

Croatia:Algebra University College

Cyprus:European University Cyprus, University of Cyprus

Germany:Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg

Greece:Technological Educational Institute of Western Greece, Athens University of Economics and Business

Hungary:EötvösLoránd University

The Netherlands:Maastricht University

Ireland: Dublin City University

Israel:Bar Ilan University